Målgruppen er eks. skoler, daginstitutioner, Bosteder og andre steder , hvor man kan bliver følelsesmæssigt udbrændt.
Jeg arbejder med at kortlægge både den enkelte medarbejders værdier, men også stedets. Hvorfor mon man reagerer som man gør, og hvilke tiltag kan der være gavnlige at foretage, så medarbejderen kan yde det optimale. Hvordan passer man på sig selv og hinanden i en presset hverdag? Hvilke faresignaler skal man være opmærksom på?
De får øje på hinandens værdier. Hvor er de fælles, hvor er de forskellige og hvordan kan vi så få dem til at spille sammen med de krav, vilkår og muligheder der er tilstede på arbejdspladsen. Hvordan får de skabt trivsel, hvor medarbejdere og ledere sammen får skabt en arbejdsplads, hvor man spiller hinanden gode.
Jeg hjælper virksomheden med at få talt om gode strategier samt blive opmærksom på om virksomhedens værdisæt også udleves, eller om der skal justeres på det. Forstår man ordene på samme måde?
Der vil blive et bedre samarbejde, en bedre forståelse for hinanden, og forhåbentlig en arbejdsplads med opmærksomhed på ,at en god arbejdsplads skabes ved dialog og nysgerrighed på egen og andres praksis.